Мати професію, яка б забезпечила стабільне майбутнє, – це бажання кожної людини. Випускова циклова комісія «Комп’ютерні технології» спеціальності «Комп’ютерна інженерія» готує фахівців для IT-індустрії – сфери діяльності, яка найінтенсивніше розвивається в Україні останніми роками. Після завершення навчання за цією спеціальністю випускник отримує кваліфікацію техніка із системного адміністрування (освітню кваліфікацію фахового молодшого бакалавра з комп’ютерної інженерії).
Професійна діяльність випускників здійснюється на посадах:
- Технік із системного адміністрування;
- Головний фахівець з програмного забезпечення;
- Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення;
- Технік із конфігурованої комп’ютерної системи;
- Монтажник інформаційно-комунікаційних мереж;
- Оператор інформаційно-комунікаційних мереж;
- Оператор комп’ютерного набору;
- Оператор комп’ютерної верстки;
- Технік-програміст;
- Фахівець з інформаційних технологій;
- Фахівець з розробки та тестування програмного забезпечення;
- Фахівець з розроблення комп’ютерних програм;
- Фахівець з комп’ютерної графіки (дизайну);
- Технік із структурованої кабельної системи;
- Технік обчислювального (інформаційно-обчислювального) центру;
- Python-розробник (Python-developer);
- Веб-розробник (Web-developer);
- Розробник мобільних додатків (Mobile app developer);
- UI/UX дизайнер (UI/UX designer);
- Розробник ігор (Game developer);
- Спеціаліст по аналізу даних (Data scientist);
- Адміністратор бази даних (Database Administrator);
- SEO-спеціаліст (Search Engine Optimization);
- Юзабіліті-фахівець (Usability specialist).
Діяльність фахового молодшого бакалавра з комп’ютерної інженерії пов’язана з проектуванням, створенням та обслуговуванням комп’ютерних систем та мереж, розробкою системних та прикладних програм в рамках функціонального, процедурного та об’єктно-орієнтованого підходу для настільних, портативних, вбудованих та хмарних систем.
Цикловою комісією «Комп’ютерні технології» здійснюється освітня діяльність за освітньо-професійними програмами «Комп’ютерна графіка і web-дизайн» та «Комп’ютерні системи та мережі» спеціальності «Комп’ютерна інженерія» галузі знань «Інформаційні технології». Згідно навчальних планів відбувається підготовка фахівців, які отримують базові знання фундаментальних наук, основи комп’ютерної та мікропроцесорної техніки, принципи проектування і конструювання комп’ютерних систем і мереж, засоби та методи Web-технологій, формують та розвивають уміння, навички роботи з сучасними інформаційними середовищами.
Викладачі комісії дбають про високий рівень професійної майстерності, впроваджують сучасні технології навчання та виховання студентів. Важливим завданням є виховання інформаційної культури як складової загальної культури студентів, розвиток їх алгоритмічного мислення та надання навичок об’єктно-орієнтованого підходу, ознайомлення з можливостями і застосуванням Web-технологій та різноманітних інформаційних засобів.
Навчальні дисципліни програми забезпечують формування критичного, логічного та творчого мислення, професійних компетентностей, необхідних для успішного працевлаштування. Спеціальність «Комп’ютерна інженерія» об’єднує дві складові сучасних електронних пристроїв: апаратну (схемотехніка) та програмну (програмне забезпечення). Важливим каталізатором освітньої діяльності є досить великий обсяг практик в програмах підготовки фахового молодшого бакалавра.
Промисловість, а особливо ІТ-сфера потребують вже готових до практичної діяльності фахівців, здатних до постійного навчання та самовдосконалення. Велика складова практичного навчання дозволяє студентам виконувати реальні проекти під час практик, курсового та дипломного проектування, і таким чином готувати себе до реальної проектної діяльності в ІТ- фірмах.
Систематично члени комісії проводять засідання циклової комісії, на яких обговорюють питання методичної роботи, оптимізації освітньої діяльності змішаної форми навчання в умовах воєнного стану, впровадження інтерактивних та інформаційно-комунікативних технологій навчання, удосконалення методичної роботи кожного викладача/чки – членів комісії, підвищення їх кваліфікаційного рівня, вивчення, узагальнення і розповсюдження передового педагогічного досвіду, застосування нових педагогічних технологій, вдосконалення навчально-матеріальної бази та розробки методичних рекомендацій з використання наочних посібників та інформаційно-комунікаційних технологій, ефективної організації самостійної роботи студентів, удосконалення форм організації роботи циклової комісії.
Циклова комісія постійно займається пошуком та розширенням кола зв’язків з питань співпраці зі стейкхолдерами шляхом залучення представників ІТ-бізнесу для створення баз практик, обміну практичним досвідом, актуалізації потреб виробництва, а в майбутньому подальшого працевлаштування наших студентів в ІТ-сфері.
Викладачі активно працюють над методичними розробками, беруть участь у методичних семінарах, поповнюють навчальний процес матеріалами для виконання практичних та лабораторних робіт, широко використовують мультимедійні засоби на навчальних заняттях і в організації самостійної роботи студентів.
Для ефективної підготовки фахівців використовуються спеціалізовані кабінети і лабораторії:
- Об’єктно-орієнтованого програмування (ауд. 101);
- Комп’ютерних мереж (ауд. 63);
- Технічного обслуговування ЕОМ (ауд. 94);
- Web-технологій та комп’ютерної графіки (ауд. 90);
- Комп’ютерної схемотехніки (ауд. 88);
- Архітектури ЕОМ (ауд. 110);
- Web-технологій та комп’ютерної графіки (ауд.103а);
- Комп’ютерної електроніки (ауд. 111);
- Програмування та алгоритмічних мов (ауд. 95);
- Дипломного та курсового проектування (ауд. 76).
Всі кабінети об’єднані в локальну комп’ютерну мережу коледжу, яка має вихід в Інтернет. Функціонує хмарне середовище коледжу, де студенти можуть працювати з електронними посібниками та іншими матеріалами, які надали викладачі ЦК, або використовувати зовнішні ресурси.
Висока професійність викладацького складу циклової комісії є гарантом підготовки фахівців високої кваліфікації – здатних конкурувати на сучасному ринку праці та самореалізуватись у відповідній ІТ-галузі.
Метою подальшого розвитку є нарощування науково-педагогічного потенціалу ЦК, усунення причин, що уповільнюють її адаптацію до умов воєнного стану, інтеграцію в європейський і світовий освітній й науковий простір, посилення роботи у сфері формування якісного науково-педагогічного потенціалу, розвиток партнерських відносин із стейкхолдерами та спорідненими цикловими комісіями інших коледжів області та країни і кафедрами даного спрямування НУК імені адмірала Макарова та вищих навчальних закладів України.
У процесі планування роботи ЦК враховуються стратегії, що визначають її цілі, принципи і напрями діяльності, організацію і методи вирішення конкретних навчальних, дослідницьких (наукових) і методичних завдань:
1) особистісно-професійна, яка означає, що тільки потужний особистісно-професійний потенціал викладацького складу здатен сформувати потенціал майбутніх фахівців;
2) креативно-евристична, що виявляється у постійному творчому пошуку шляхів удосконалення професійної підготовки компетентних фахівців в галузі ІТ-технологій та Web-програмування;
3) взаємодії та співробітництва, що реалізується на рівні ЦК: між викладачами на рівні коледжу (між ЦК «Комп’ютерні технології» та іншими ЦК і підрозділами коледжу); між викладачами і студентами (яка забезпечує студентоцентричну парадигму організації освітнього процесу; на всеукраїнському рівні: розвиток партнерського співробітництва з відповідними кафедрами інших ВНЗ, науково-дослідними установами та провідними ІТ-компаніями області.
Основна мета ЦК:
задоволення зростаючого попиту українського суспільства на підготовку фахівців високої кваліфікації, які володіють теоретичними знаннями й практичними уміннями роботи з сучасним програмним забезпеченням, засобами комп’ютерних технологій, навичками їх ефективно застосовувати у навчальному процесі.
Дана мета може бути досягнута на основі:
- збільшення інтелектуального потенціалу ЦК, розвитку наукової бази ЦК, підвищення кваліфікації та професіоналізму викладацького складу;
- впровадження інноваційних методів організації навчального процесу, застосування прогресивних освітніх технологій;
- забезпечення дотримання вимог внутрішнього та зовнішнього контролю якості надання освітніх послуг;
- співпраці із стратегічними партнерами.
Мета та завдання ЦК можуть бути реалізовані в процесі освітньої діяльності наступними заходами:
- Удосконалення змісту робочих навчальних планів дисциплін професійної і практичної підготовки з урахуванням професійної спрямованості їх викладання. Зміст і структура дисциплін повинні, в більшій мірі, враховувати специфіку майбутнього фаху, результати наукових досліджень в даній галузі діяльності, а також державні нормативно-правові документи та нормативи МОН України.
- Удосконалення навчальних планів і програм навчальних дисциплін з урахуванням актуальних проблем функціонування та розвитку даної галузі на ринку праці.
- Наповнення навчальних програм результатами вітчизняних і зарубіжних наукових і дидактичних розробок.
- Постійне оновлення програм навчальних дисциплін з урахуванням сучасних вимог й актуальності.
- Адаптація програм навчальних дисциплін до вимог вищої освіти Європи.
- Участь викладачів ЦК у науково-методичних конференціях і семінарах для вивчення й узагальнення шляхів розвитку професійної освіти у навчальних закладах МОН України.
- Забезпечення цілеспрямованої підготовки майбутніх фахівців в інформаційному освітньому середовищі на основі інформаційно-комунікаційних технологій, засобів мультимедіа, глобальної мережі Internet, мобільних технологій, комплексу професійно-орієнтованих завдань, методів професійної діяльності при проходженні навчальних та виробничих практик.
- Застосування у процесі навчання інтерактивних методів і форм навчання (проекти, комп’ютерне моделювання, інформаційні ресурси); засобів комп’ютерних технологій на основі сучасного програмного забезпечення технологій мультимедіа (відеоконференції, відеолекції та презентації); глобальної мережі Internet; а також урахування індивідуального навчання студентів на основі сукупності традиційних і сучасних інформаційних технологій, тестових опитувань та інших форм інтерактивної підготовки, що дозволить закріпити теоретичні знання і розвинути навички практичної роботи у студентів..
- Постійний моніторинг навчального програмного забезпечення і вдосконалення змісту фахових (спеціалізованих) дисциплін з професійної і практичної підготовки.
- Підготовка методичних вказівок і навчальних посібників з дисциплін ЦК, а також підготовка до перевидання тих матеріалів, що отримали широке визнання у студентів і викладачів.
- Розробка посібників з дисциплін професійної і практичної підготовки, що відповідає моделі підготовки фахового молодшого бакалавра з комп’ютерної інженерії.
- Розробка та моніторинг актуальної навчально-методичної літератури для самостійної позааудиторної роботи студентів з використанням технологій дистанційного навчання.
- Розробка та вдосконалення вже існуючих електронних навчально-методичних комплексів (ЕНМК) з усіх дисциплін ЦК, на основі інформаційно-комунікаційних та Інтернет-технологій.
- Подальший розвиток хмарного середовища ЦК та коледжу загалом із розміщення на ньому навчально-методичних матеріалів з регулярним їх оновленням та доповненням, що дозволяють проводити навчання за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій.
- Розвиток індивідуальних форм методичної роботи: стажування, консультування, взаємовідвідування занять, самоосвіти.
- Активізація використання в навчальному процесі сучасних досягнень науки і техніки, інформаційно-комунікаційних технологій і навчального програмного забезпечення, новітньої навчальної та науково-методичної літератури.
- Організація ефективної системи керівництва і надання кваліфікованої допомоги студентам під час підготовки курсових і дипломних проєктів.
- Розвиток партнерських відносин та проведення спільних наукових семінарів та тренінгів з представниками як наукових структур, так і практиків з ІТ-компаній.
- Залучення студентів до обговорення та удосконалення освітніх програм з урахуванням їх специфіки навчання та майбутньої професійної спрямованості.
- Здійснення заходів внутрішнього контролю якості освіти та врахування результатів опитування при плануванні діяльності ЦК.
- Розвиток кадрового потенціалу ЦК, стимулювання підвищення кваліфікації кадрів.
ВИКЛАДАЧІ ЦИКЛОВОЇ КОМІСІЇ